Wymiana butli LPG w samochodzie.
Liczba wyświetleń: (21224)
2012-01-29 | Krzysztof Klimas

Wymiana butli LPG w samochodzie.

Do wymiany butli LPG w instalacji gazowej mojego auta zabrałem się z powodu upływu 10 letniej ważności badania technicznego zbiornika. Butlę kupiłem na Allegro nową z 10-letnią homologacją za 270 zł 40 litrów Stako 315/599. 

Wyjeździłem  gaz do końca i zabrałem się za wymianę. Odkręciłem śruby opasek mocujących zbiornik walcowy znajdujący się w bagażniku (klucz 13). Następnym krokiem jest zdemontowanie wielozaworu za pomocą imbusu 5 odkręciłem śruby i wyjąłem wielozawór z pływakiem i rurką.

 

Jeżeli nie odkręcamy rurek doprowadzających i odprowadzających gaz przy wielozaworze to wyjmowanie wielozaworu trzeba połączyć z przekręcaniem butli wzdłuż osi pionowej. 
Wyciągamy butlę z bagażnika i zakładamy nową. Przy wkładaniu przed przykręceniem wielozaworu trzeba sprawdzić położenie pływaka (czy aby go nie zgięliśmy podczas demontażu), a zwłaszcza rurki pobierającej płynny gaz, która powinna być skierowana do dołu zbiornika. Inne ustawienie rurki będzie skutkowało nie pobieraniem LPG oraz rozprężaniem gazu już w zbiorniku, co nie powinno mieć miejsca.(Szronienie butli). Kąt ustawienia wielozaworu powinien być ok 30 stopni ale to zależy jaka instalacja jest zamontowana.

Jeżeli wymieniamy butlę w zimie przy ujemnych temperaturach to gazu nie trzeba wyjeżdżać do końca. Mimo o otwarcia butli gaz pozostanie w stanie ciekłym, gdyż propan paruje w temperaturze  -43 st.C , a  butan -0,5 st.C.  Oczywiście należy zachować szczególną ostrożność, gdyż parowanie zwłaszcza propanu nie ustaje całkowicie. 

Oto film obrazujący napełnianie zbiornika LPG.


Liczba wyświetleń: (21224)